Dijelić pravog Sredozemlja na sjevernom Jadranu
Na najjužnijem dijelu Istre smjestio se poluotok Kamenjak. Miris ljekovitog bilja i soli, zujanje pčela i žamor mora na Kamenjaku se spaja u istinski osjećaj prirode. Nekada su se na ovom području nalazile šume hrasta crnike koje je čovjek tijekom stoljeća, sječom i ispašom degradirao i s vremenom su nastali travnjaci s obiljem biljnih vrsta. Ova otvorena staništa predstavljaju riznicu biološke raznolikosti, a zaštićena su prema smjernicama Direktive o staništima EU. Iznimno osebujan i vrijedan pejzaž Kamenjaka čini kombinacija šume, travnjaka, bušika, makije i kamenjara.
Stanište mnogih ugroženih vrsta
Kamenjak je i jedno od rijetkih staništa ugroženih i zaštićenih biljnih vrsta poput zimskog jednolista (Ophioglossum lusitanicum), pustenastog jarmena (Anthemis tomentosa) te jedino poznato nalazište izuzetno rijetke i ugrožene žute kičice (Cicendia filiformis) u Hrvatskoj.
Prije gotovo 100 milijuna godina Kamenjakom su hodali dinosauri, a dašak tih drevnih vremena ostao je zauvijek sačuvan u mnoštvu fosila koje možemo pronaći na obalama Kamenjaka. Na poluotoku Grakalovac možete pogledati fosilizirane otiske stopa dinosaura do kojih vas vodi uređena šetnica.