Područje očuvanja značajno za vrste i stanišne tipove
Akvatorij zapadne Istre područje je koje se proteže od gradića Vrsara pa sve do rta sv. Stipan podno Šišana. Područje od 76 000 ha gotovo u cijelosti predstavlja morski dio zapadne obale Istre, a prema direktivi o staništima prioritet čine dva tipa staništa i jedna vrsta morskog sisavca. Pješčana dna trajno prekrivena morem i preplavljene ili dijelom preplavljene morske špilje su prioritetna staništa, a dobri dupin (Tursiops truncatus) je prioritetna vrsta. Prvi tip staništa odlikuje velika biološka raznolikost, gdje u površinskom sloju možemo vidjeti brojne školjkaše, mnogočetinaše, spužve, amfipodne račiće, ježince, zvjezdače, a česta je i cvjetnica (Cymodocea nodosa).
Pojedini podtipovi ovog staništa bogati su ribljim fondom stoga predstavljaju važne zone za ribarenje. Nažalost, ovakva su područja vrlo često u ulozi plaža te su pod izrazitim ljudskim utjecajem, posebice ljeti kada se povećava opasnost od zagađenja. Drugi tip staništa je zbog krškog karaktera hrvatske obale rasprostranjen duž cijelog Jadrana.
Glavno je obilježje morskih špilja naglo smanjivanje količine svjetlosti pa se stoga i životne zajednice koje se tu nalaze bitno razlikuju od ostalih staništa. Zbog manje količine svjetlosti ovdje obitava manji broj algi, a u špiljama koje su u potpunoj tami nalazimo samo spužve, mahovnjake, rakove i slične organizme kojima svjetlo nije nužan faktor za opstanak.
Špilja u podmorju
U podmorskom svijetu Kamenjaka pronađena je jedna špilja, na području uvale Kolombarica kojoj se može pristupiti isključivo ronjenjem. Osim što ima važnu biološku ulogu, predstavlja i vrlo atraktivnu ronilačku lokaciju za sve koji se odluče istražiti ju.